Amazon EBS gp3 czyli nowe dyski dla instancji EC2

Amazon Elastic Block Store (EBS) to łatwa w użyciu oraz wydajna usługa blokowej pamięci masowej, zaprojektowana do użytku z instancjami EC2. Korzystając obecnie z istniejących woluminów GP2 ogólnego przeznaczenia, wydajność skaluje się w nich wraz ze zwiększaniem pojemnością pamięci masowej. Udostępniając większe woluminy pamięci masowej, możemy zwiększyć ilość operacji wejścia/wyjścia (IOPS) oraz przepustowości ale przy tym ponosimy też większe koszty związane z przestrzenią która zwiększyliśmy nie koniecznie wykorzystamy.

Rozwiązaniem tego problemu będzie wykorzystanie nowego typu woluminu dysków EBS bazujących na dyskach SSD (gp3), który umożliwia zapewnienie wydajności niezależnej od pojemności pamięci masowej i będzie oferował o 20% niższą cenę niż istniejący obecnie typ woluminów gp2.

Dyski gp3 został zaprojektowany, aby zapewnić przewidywalną wydajność bazową na poziomie 3000 IOPS i 125 MiB/s, niezależnie od wielkości wolumenu. Możemy też  skalować jego wydajność do 16 000 IOPS i 1000 MiB / s oczywiście za dodatkową opłatą.

 

Więcej informacji na ten temat możecie znaleźć na oficjalnym blogu AWS-a: https://aws.amazon.com/blogs/aws/new-amazon-ebs-gp3-volume-lets-you-provision-performance-separate-from-capacity-and-offers-20-lower-price/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *